Як почистити файл hosts

Записи, що зроблені вірусними програмами в файлі hosts, можуть з легкістю заблокувати доступ через браузер до будь-якого інтернет-сайту, спрямувати ваш запит замість офіційного сайту на помилкову сторінку до шахраїв або заблокувати будь-яким додаткам на вашому комп’ютері доступ і інтернет-мережу і, відповідно, звести нанівець усі їхні онлайн функції.Так, в один момент антивірус може припинити оновлюватись, гра не зможе підключитися до сервера, сайт з улюбленими "Однокласниками" не відкриється, а замість власної сторінки "Вконтакті" ви враз опинитеся на «лівому» порталі, де з вас через смс-ки вимагатимуть гроші за відновлення доступу до облікового запису.

Щоб уникнути подібних неприємних ситуацій, завжди слідкуйте за тим, що ви завантажуєте й встановлюєте на свій комп’ютер, ну, і звичайно не забувайте спостерігати за файлом hosts й періодично очищувати його від різноманітного «сміття».

Щоб отримати доступ до hosts-файлу його потрібно спочатку знайти в системних папках. В різних ОС Windows його місце перебування може дещо відрізнятися. А іноді він навіть може бути прихований, в залежності від налаштувань операційної системи.

  • В ОС Windows 95/98/ME він розташований: C:\WINDOWS\hosts
  • В ОС Windows NT/2000 він розташований: C:\WINNT\system32\drivers\etc\hosts
  • В ОС Windows XP/2003/Vista/7/8/10 він розташований: C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts

Тут ви можете прочитати докладніше про те, як знайти і зробити "видимим" файл hosts.

Після того, як отримаєте доступ до hosts, можна переходити до очищення файлу від вірусних команд. Зробити це можна двома способами.

1. Редагування вручну (через "Блокнот")

А) Запускаємо "Блокнот" (Пуск → Усі програми → Стандартні застусунки) Запустити з правами адміністратора (натискаємо прав. кн. миші на значок програми → Запустити з правами адміністратора і додаємо в нього файл hosts (Файл → Відкрити)

blok

Можна зробити інакше.

Б) Знаходимо hosts-файл за однією з вищевказаних адрес і просто натискаємо на нього прав. кн. мишки, далі обираємо опцію Відкрити / Відкрити за допомогою, потім обираємо Блокнот, натискаємо ОК і дивимося на вміст файлу.

hosts

hosts1

Спочатку йдуть пояснювальні коментарі від Microsoft про те, що це за файл і як ним користуватися. Потім наводиться декілька прикладів, як вводити різні команди. Все це - простий текст і ніяких функцій він не несе! Пропускаємо його і доходимо до кінця. Далі повинні йти вже безпосередньо команди. На відміну від коментарів (тобто простого тексту) вони повинні починатися не з позначки "#", а з конкретних цифр, що позначають ip-адресу.

Шкідливими можуть бути будь-які команди, що йдуть у вашому hosts-файлі після наступних рядків:

  • в Windows XP: 127.0.0.1 localhost
  • в Windows Vista: ::1 localhost
  • в Windows 7/8: # ::1 localhost

Як бачимо, host-файли в різних операційних системах трохи відрізняються. Більш детально про те як повинні виглядати файли hosts ви можете прочитати тут.

Щоб часом не почистити чогось зайвого, потрібно знати, як розшифровуються команди. Нічого складного тут немає. На початку кожної команди йде цифрова ip-адреса, потім (через пробіл) співвідносне з ним доменне ім'я, а після нього може йти невеличкий коментар після значка "#".

Запам'ятайте! Всі команди, що починаються з цифр 127.0.0.1 (за винятком, 127.0.0.1 localhost) блокують доступ до різних сайтів і інтернет-сервісів. До яких саме, дивіться в наступній графі, що йде після цих цифр. Команди, що мають на початку будь-які інші цифри ip-адреси, перенаправляють (роблять редирект) на шахрайські сайти замість офіційних. Які сайти вам підмінили на шахрайські, так само дивіться в кожній графі, що йде після цих цифр. Таким чином, здогадатися буде зовсім нескладно, які саме команди в вашому хостс-файлі - шкідливі! Якщо все ж таки щось не зрозуміло - дивіться на скріншот знизу.

blokn1

Врахуйте ще такий момент. Багато вірусних команд хитрими інтернет-зловмисниками можуть бути заховані далеко в самому низу файлу, тому не полінуйтеся прокрутити повзунок вниз до кінця!

tool

Після того, як ви проведете "зачистку", не забудьте зберегти всі зміни (Файл → Зберегти). Якщо ви відкривали файл hosts з самої програми Блокнот (варіант А.), при збереженні змін, в графі Тип файлу обов'язково виберіть варіант Усі файли, інакше блокнот замість збережень в hosts-файлі зробить лише його текстову копію hosts.txt, яка не є системним файлом і жодної функції не виконує!

saves

Після вдалого збереження не забудьте перезавантажити комп'ютер.

2. Автоматизоване редагування (через спеціальні утиліти)

AVZ – антивірусний додаток, що вміє працювати з файлом hosts, навіть якщо він прихований і підмінений зловмисниками на фальшивий файл з правильними значеннями, що має схожу назву, наприклад, "hosts" - в якому замість англійської букви "o" прописана російська літера.

Завантажте утиліту AVZ і виберіть "Запустити з правами адміністратора" (натисніть на файл avz.exe, прав. клав. миші та оберіть відповідну опцію).

avz

В меню програми оберіть Файл → Восстановление системы й у вікні, що відкриється, позначте галочкою функцію 13. Очистка файла Hosts, потім натисніть кнопку Выполнить отмеченные операции.

avz1

avz2

Ось і справу зроблено! Тепер залишилося тільки перезавантажити комп'ютер.

HijackThis - ще один потужний аналог попереднього додатку, що дозволяє редагувати хостс навіть вручну!
Завантажуємо утиліту HijackThis і так само запускаємо з правами адміністратора. Далі натискаємо послідовно на опції: Config → Misc Tools → Open hosts file manager.

ht1

ht2

Перед нами відкриється у внутрішньому віконці весь вміст нашого файлу hosts. Виділяємо в ньому усі вірусні командні рядки лівої клав. миші і тиснемо на кнопку Delete line(s), щоб назавжди їх видалити з нашого файлу. Далі натискаємо Back для виходу.

ht3

Як бачимо, все насправді дуже просто. І не забудьте перезавантажити комп'ютер!

Обговорення